Mini przewodnik po 'Szklarskiej'
Witam Was po dłuższej przerwie! Wczoraj wraz z chłopakiem wróciliśmy z wakacji. Wybraliśmy aktywny wypoczynek - pojechaliśmy w góry, konkretnie w Karkonosze, a dokładniej do Szklarskiej Poręby! To piękne i nieduże miasto, mające wiele do zaoferowania odwiedzającym.
Przyznam szczerze, że nigdy nie myślałam o tym, aby jechać do Szklarskiej Poręby. Jej wybór był bardzo spontaniczny. Otóż zastanawialiśmy się z chłopakiem gdzie jechać na wakacje. Wyjechać poza granice Polski - za drogo. Jechać nad morze - mówimy zdecydowane nie wylegiwaniu się na plaży, kiedy dookoła tłumy, a miejsce na plaży trzeba sobie 'zajmować' rozstawieniem parawanu koło 5 nad ranem... Mazury - byliśmy w zeszłym roku. A więc góry? Tak! Tylko gdzie? Hmmm... Zakopane - bardzo oklepane, Karpacz - drogi.
Jedna z blogerek, która pisze o zdrowym stylu życia, aktywności itp. pojechała właśnie do Szklarskiej. Dzięki jej instagramowi zobaczyłam jak tam pięknie! I takim sposobem wylądowaliśmy właśnie w Szklarskiej Porębie!
Szklarska Poręba to miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Łatwo można się tam dostać samochodem, autobusem, czy tak jak my - pociągiem. To idealne miejsce, na aktywne spędzenie wakacji czy urlopu.
Kiedy jedziemy gdzieś sami, w nowe miejsce, nawet na kilka dni, trudno nam się odnaleźć. Dlatego przygotowałam dla Was 'Miniprzewodnik po Szklarskiej'. Przeczytacie tutaj co warto zobaczyć, gdzie iść. Oczywiście są to miejsca, w których byłam w zeszłym tygodniu. Byłam, widziałam - szczerze polecam obejrzeć. Przez ten tydzień zrezygnowałam z biżuterii, wskoczyłam w dresy i legginsy, trampki zamieniłam na wygodne sportowe 'najacze', a z internetu czy telefonu korzystałam bardzo mało. Z makijażu zrezygnowałam całkowicie. Każdemu polecam taki 'detoks'.
'Mini przewodnik po Szklarskiej'
SZRENICA
Szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie.
Na Szrenicę można wejść szlakiem oraz wjechać wyciągiem krzesełkowym. Osobiście na Szrenicę weszliśmy, a w drodze powrotnej połowę drogi przejechaliśmy na wyciągu krzesełkowym, ponieważ ani ja, ani mój chłopak nigdy takim nie jechaliśmy. Kolej Linowa Szrenica (wyciąg krzesełkowy) prowadzi ze szczytu do miasta, lecz w połowie drogi należy się przesiąść. My zdecydowaliśmy, że połowę drogi do miasta przejdziemy szlakiem. Po pierwsze mogliśmy podziwiać trasę innego szlaku, a po drugie zaoszczędziliśmy. Koszt takiej przejażdżki (od szczytu na połowę trasy) to koszt około 15zł/os. Ze Szrenicy kierując się szlakiem czerwonym możemy dojść na Śnieżne Kotły (ok. 4km).
WODOSPAD KAMIEŃCZYKA
Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Jeśli decydujemy się iść pieszo na Szrenicę (szlakiem czerwonym, od miasta) możemy zobaczyć go po drodze. Obok niego znajduje się Schronisko Kamieńczyk, gdzie można usiąść, coś zjeść lub wypić.
WODOSPAD SZKLARKI
Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka wodospad w polskich Karkonoszach.. Znajduje się w środkowej części Wąwozu, na skalnym progu na wysokości 520 m n.p.m. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m. Dojście z centrum miasta szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamienna lub szlakiem czarnym. Obok Wodospadu Szklarki biegnie też szlak niebieski z Piechowic do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”.
CHYBOTEK
Jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. To granitowa grupa skalna w Górach Izerskich. Głaz najwyżej położony o średnicy ok. 4 m daje się rozkołysać. Chybotek znajduje się przy niebieskim szlaku w kierunku Piechowic. Wystarczy niewielka ilość siły, a najwyżej położony głaz się kołysze! Kiedy widziałam ludzi stojących pod nim - ciarki przeszły mi po plecach! Kiedy na niego patrzymy, mamy wrażenie, że zaraz runie! Chybotek dla mnie jest do zobaczenia obowiązkowo!
ZŁOTY WIDOK
Okazały i bardzo stromy próg skalny nad doliną Kamiennej o wysokości do 20m, bardzo dobry punkt widokowy na Karkonosze - Szrenicę i Śnieżkę. W pobliżu Grób Karkonosza i Chybotek. Dojście tam jest możliwe od szlaku niebieskiego. Warto tam wejść - widok jest cudowny!
ZAKRĘT ŚMIERCI
180° zakręt na szosie między Świeradowem - Zdrój, a Szklarską Porębą. Wspaniały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską. Zakręt Śmierci swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym. Często odwiedzany przez turystów. Do Zakrętu Śmierci możemy dojść szlakiem czarnym i żółtym. Niedaleko Zbójnickie Skały oraz stare sztolnie kopalni pirytów.
WYSOKI KAMIEŃ
Górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich.Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Warto, naprawdę warto tam wejść. Widok aż zapiera dech w piersiach! Najlepiej wejść tam szlakiem żółtym. Można też czerwonym, ale mam wrażenie, że jest on bardziej stromy. Razem z chłopakiem uznaliśmy, że czerwonym wolelibyśmy nie wchodzić, ale do zejścia był ok. ;)
KUKUŁCZE SKAŁY
Grupa strzelistych skał przy żółtym szlaku łączącym Szklarską Porębę ze schroniskiem " Pod Łabskim Szczytem". Nie będzie to nic nowego, jeżeli napiszę, że widoki z nich są przepiękne!
A teraz na deser coś, co było najlepsze, ale jednocześnie najcięższe do zdobycia ... Śnieżne Kotły!
ŚNIEŻNE KOTŁY
Dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Są one rozdzielone wąską skalną grzędą i wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł (Wschodni ) ma 800 m długości i 600 m szerokości łącznie z Małym Kotłem (Zachodnim) stanowią ścisły rezerwat przyrody o pow. 127 ha. Nazwa Kotłów wywodzi się z płatów śniegu, które utrzymują się pod pionowymi zerwami skalnymi do późnego lata. Ponad kotłami, ówczesny właściciel tego terenu - hrabia Schaffgotsch ufundował pierwsze schronisko w Karkonoszach. Budynek wielokrotnie przebudowywano, a obecnie znajduje się tutaj Telewizyjna Stacja Przekaźnikowa. Dojście na Śnieżne Kotły możliwe jest Głównym Szlakiem Sudeckim (czerwony-grzbietowy) lub z Hali Pod Łabskim Szczytem szlakiem żółtym. W głąb Śnieżnych Kotłów prowadzi od Hali Pod Łabskim Szczytem szlak zielony tzw. "Ścieżka nad reglami" (uwaga! szlak trudny a zimą zamknięty!). Osobiście wybraliśmy szlak żółty. Myślę, że każdy da sobie na nim radę.
W dokładniejszym opisie każdego z miejsc korzystałam z Wikipedii oraz mapy z 'ciekawostkami', którą kupiłam na miejscu.
Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu! Szklarska Poręba była strzałem w dziesiątkę! Liczę na to, że mój 'mini przewodnik' przypadnie Wam do gustu i sami ją odwiedzicie, jeśli jeszcze nie byliście. Ja spędziłam tam 5 dni ( ogólnie 7 dni, lecz podróż pociągiem trwała po 8h, więc w dni, kiedy nim jechaliśmy, nigdzie nie chodziliśmy, nie zwiedzaliśmy). Jestem pewna, że kiedyś tam wrócę! A Wy? Byliście, będziecie?
Buziaki!
Świetny wpis i zdjęcia, piekne krajobrazy!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam i dziękuję za odwiedziny na moim blogu ! Zapraszam również w Bieszczady, równie piękne widoki i wiele atrakcji ;)
Razem z chłopakiem mamy w planach Bieszczady - może nawet w przyszłym roku ;)
Usuństrasznie ciekawią mnie takie wędrówki ;) z checią bym się wybrała na taki wyjazd!
OdpowiedzUsuńPorcelainDesire
Polecam, bo warto! ;)
UsuńPrzepiękne miejsca , bardzo żałuję, że w tym roku jeszcze tam nie byłam :/
OdpowiedzUsuńPrzepiękne zdjęcia! Cudowne widoki! :) My z PJ w tym roku byliśmy w Szwajcarii ale niestety nie chodziliśmy za wiele po górach :( Mieliśmy w planach weekendowy wyjazd właśnie do Szklarskiej ale niestety plany nam się zmieniły ;(
OdpowiedzUsuńWarto znaleźć czas - to naprawdę świetna miejscówka na wypoczynek! Szczególnie ten aktywny, jak chodzenie po górach. ;)
UsuńJa przez problemy z kolanem, no i mój stan zdrowotny niestety nie mogę sobie za bardzo pozwolić na taki wyjazd, a bardzo bym chciała! *o* Za to moja siostra nadrabia za nas dwie, bo właśnie w te wakacje pojechała tam, aż dwa razy :D
OdpowiedzUsuńNa razie nie idzie mi za dobrze.. Mam nadzieję, że jesteś cierpliwą osobą, bo zanim pojawią się jakieś pozytywniejsze posty to może upłynąć trochę czasu :)
Grunt, żeby działać! Po drodze są porażki - bez nich nie ma sukcesu! ;)
UsuńCudowne miejsce, aż mam ochotę pojechać w góry :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam, mikrouszkodzenia.blogspot.com
Rok temu byłam w Szklarskiej i bardzo mi się podobało :)
OdpowiedzUsuńRewelacyjne widoczki <3
OdpowiedzUsuńPozdrawiam i miłego tygodnia życzę :)
Anru,
Nie byłam tam, ale widoki zapierają dech w piersi! :)
OdpowiedzUsuńPolecam zobaczyć na własne oczy! ;)
Usuńjeszcze mnie tam nie było, a teraz chętnie pojadę :)
OdpowiedzUsuńco do detoksu - byłam na wakacjach autostopem i nie malowałam się ponad miesiąc... Po powrocie zastanawiałam się czy dalej potrafię to zrobić :D
Haha! Dla mnie to była duża wygoda - zresztą będąc w domu też często to praktykuję ;) A wyjazd do Szklarskiej gorąco polecam! Pozdrawiam!
UsuńByłam w Szklarskiej Porębie w wakacje jakieś 8 lat temu. :)
OdpowiedzUsuńwow! ale się nachodziłaś! ja należę do tych co nie lubią gór, wolę zwiedzać jakieś miasta, miasteczka, wsie i inne płaskie tereny :D
OdpowiedzUsuńMiasta też mogą być ciekawe i sama lubię je oglądać, lecz nic nie zastąpi przepięknych widoków i spacerów w chmurach - dosłownie! Pozdrawiam! ;)
Usuń